Brno

Brno je druhé největší město v České republice, největší a historické hlavní město Moravy. Brno je centrem kultury, sportu a zábavy, najdete zde spoustu pamětihodností, muzeí, divadla, kina i nákupní centra.


Brno fotogalerie
Brno fotogalerie
Brno fotogalerie
Brno fotogalerie
 

více fotografií

 

Logo brno.pngBrno   – znak 

Brno je významným administrativním střediskem, centrem české justice, sídlem orgánů s celostátní kontrolní působností a dalších důležitých institucí. Je rovněž centrem vzdělání s 26 fakultami jedenácti univerzit a vysokých škol. Ve městě sídlí biskupství brněnské diecéze. Od roku 1998 zde stojí první česká mešita.

K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad Špilberk a Katedrála svatého Petra a Pavla (známá spíše jako Petrov). Druhým dochovaným hradem na území Brna je Hrad Veveří tyčící se nad brněnskou přehradou. Severovýchodně od městského jádra, tvořené původním Městem Brnem a vyhlášené městskou památkovou rezervací, leží stavební památka vila Tugendhat od architekta Ludwiga Miese van der Roheho, zapsaná mezi Světové dědictví UNESCO. K turistickým lákadlům patří také začátek chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

SEZNAM BRNĚNSKÝCH PAMÁTEK

Divadla

Největší brněnské divadlo je Národní divadlo Brno, působící na třech scénách - novorenesanční Mahenovo divadlo, divadlo Reduta a novější Janáčkovo divadlo. Dále v Brně působí divadlo Husa na provázku, HaDivadlo, Městské divadlo Brno, Divadlo Bolka Polívky, loutkové divadlo Radost, Divadlo Polárka, G Studio, Divadlo v 7 a půl - Kabinet múz, či nové Divadlo Vaňkovka pro děti.

Umělecké galerie

Největší uměleckou galerií v Brně je Moravská galerie, jež se zabývá uměním v celé jeho šíři a jejíž tradice sahá až do roku 1817. Na výstavy soudobé tvorby se zaměřuje Dům umění města Brna, jehož součástí je i Galerie G99. K dalším centrům výtvarného umění patří galerie Brněnského kulturního centra (Galerie mladých, Galerie kabinet, Galerie U dobrého pastýře), Wannieck Gallery v areálu zrekonstruované Vaňkovky a letohrádek Mitrovských, místo konání výstav, doprovodných akcí k veletrhům a společenských akcí.

Muzea

Nejvýznamnějším a nejstarším muzeem v Brně je Moravské zemské muzeum, k jehož objektům náleží Dietrichsteinský palác, Biskupský dvůr, Mendelianum, Palác šlechtičen, či pavilon Anthropos. Ve městě dále sídlí Muzeum města Brna, Technické muzeum v Brně, Muzeum romské kultury, Muzeum českého a slovenského exilu 20. století a Mendelovo muzeum (jedná se o první celouniverzitní muzeum v ČR propagující velikána světové vědy G. J. Mendela).

Knihovny

V Brně sídlí Moravská zemská knihovna a městská veřejná knihovna Jiřího Mahena v Brně s řadou poboček.

Festivaly

V Brně se pořádá festival zábavy Brno - město uprostřed Evropy s mezinárodní soutěžní přehlídkou ohňostrojů Ignis Brunensis. Od června do září probíhá v centru města Brněnské kulturní léto, jehož součástí je i divadelní festival Brněnské shakespearovské hry; ukončují je folklorní Brněnské lidové slavnosti. V srpnu se každý rok konají Dny Brna - oslavy úspěšné obrany města před Švédy r. 1645. Součástí jsou i rekonstrukce dobových bitevních scén. V Brně se konají dva výroční festivaly symfonické hudby - Mezinárodní hudební festival Brno, známý pod tímto jménem již od roku 1965, a Mezinárodní hudební festival Špilberk pod širým nebem. Multižánrový Semtex Culture se věnuje populární hudbě mládeže a Alternativa Brno experimentální hudbě. Od roku 2001 se každoročně koná svátek balonového létání Baloon Jam.

V Brně se nachází množství obchodních center, např.:

 • Avion Shopping Park Brno (ul. Skandinávská).
 • Futurum (ul. Vídeňská).
 • Nákupní centrum Královo Pole (v Ponavě).
 • Obchodní galerie Orlí (v centru Brna).
 • Velký Špalíček (v centru Brna).
 • Galerie Vaňkovka (v centru Brna).
 • obchodní centrum OMEGA.
 • Campus Square (Bohunice)

Pro občany Brna i okolí je významné nákupní a zábavní centrum Olympia, které se však nachází již

Průmysl a firmy

Mezi nejznámější firmy brněnské historie patří strojírny Zetor (světoznámý výrobce traktorů), Zbrojovka Brno (mj. výrobce pušek), Královopolská (významná strojírna v Králově Poli), 1. Brněnská strojírna a další. V 19. století Brno díky vysoce rozvinutému textilnímu průmyslu získalo přezdívku rakouský resp. moravský Manchester.

Společnost Veletrhy Brno (dříve Brněnské veletrhy a výstavy) vlastní světově proslulé Brněnské výstaviště, na němž se každoročně pořádá řada výstav a veletrhů s mezinárodní účastí. K dalším významným projektům patří Český technologický park, společný projekt britské firmy B&O a města.

Porevoluční doba přinesla krach většiny tradičních firem, některé byly restrukturalizovány. Brno se přeorientovalo na lehký průmysl, logistiku a služby, v současnosti v těchto odvětvích zažívá nebývalý rozvoj. Výrobní závody se soustředí především do nových průmyslových zón v Brně a okolí (Černovická terasa, Modřice, Šlapanice...), díky neutuchajícímu zájmu investorů se v okolí letiště Tuřany připravuje největší průmyslová zóna v zemi.

Především podél ulic Heršpická a Vídeňská na jihu Brna také roste mnoho velkých administrativních center (Spielberk Office Centre, Brno Business Park, Axis Office Park, Vienna Point Brno...). Po roce 2000 v Brně otevřely svoje pracoviště zahraniční technologické firmy jako IBM, Honeywell nebo Cisco Systems.

Detaily o článku Brno

Jméno článku: Brno

Autor: Přispěvatelé Wikipedie

Vydavatel: Wikipedie: Otevřená encyklopedie.

Trvalý odkaz: http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Brno&oldid=4898004


Aquaparku Kohoutovice Plavecký bazén Lužánky